Kurabiye Hazırlıkları

Beslenme ve yemek düzeni, mümkün olduğunca ekolojik ve iyi tarım ürünleri kullanılarak, okulumuzun mutfağında (aşçımız tarafından) taze pişirilerek, besin dengesi, olumlu beslenme alışkanlıkları gözetilerek, çocukların itirazlarına kulak verilerek, arada acıkanlar beslenerek canı istemeyenler zorlanmayarak sağlanıyor. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ara öğün çıkıyor. Sütümüz GDO’suz ürün sertifikasına sahip olan ‘Aysun The Sütçü’den geliyor. Yoğurdumuzu aşçımız mayalıyor.
Mutfağa entegre olan yemekhane/ortak faaliyet alanı çocukların sadece önlerine konulan yemeği yiyecekleri değil; yemeğin hazırlık sürecinde de sorumluluk alarak (kurabiye yapma, turşu kurma, limonata yapma, mantı kapatma gibi) gıdaları tanıdıkları ve iş bölümü becerisi edindikleri bir mekân.
Çocuklar ikindi kahvaltılarını, dönüşümlü olarak, eğitim kadromuz ve aşçımızla birlikte hazırlıyor. Aylık mönülerimiz, okul müdürümüz ve aşçımızın kontrolünde; kooperatif üyesi ebeveynlerimizden oluşan Beslenme Çalışma Grubu tarafından hazırlanıyor.