Beslenme Kültürümüz

Zeytin hazırlıkları

Yemekhanemizde her gün sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ara öğün çıkarıyoruz. Aylık menülerimizi, okul müdürümüz ve aşçımızın kontrolünde; kooperatif üyesi ebeveynlerimizden oluşan Beslenme Çemberi hazırlıyor.

Yerel üreticilerden ve başka gıda kooperatiflerinden temin edilen adil, temiz gıdaları, okulumuzun mutfağında mevsimine uygun pişiriyoruz. Yoğurdumuzu kendimiz mayalıyor, turşularımızı çocuklarla beraber kuruyoruz. Okulumuzda ekşi mayalı artizan ekmek tüketiyor ve gönül rahatlığı ile yerel üreticilerden tedarik ediyoruz. Her hafta farklı toprakların buğdaylarını, mayaların kokusunu bu şekilde okulumuza taşıyoruz. Mutfağımızda paketli gıda ve rafine şeker kullanmıyor, tatlandırıcı olarak kuru meyveleri tercih ediyoruz.

Çocukların kendi beslenmeleri üzerine de söz sahibi olmalarını ve katılımlarını önemsiyoruz. Talep ve ihtiyaçlarını dikkate alarak sağlıklı reçetelerle hayata geçiriyoruz.  

Kayıt süreçlerinde ebeveynlerden aldığımız alerjen hikayelerini tüm tarif içeriklerimizde gözetiyor, gerekirse alerjen gıdayı alternatifleriyle değiştiriyoruz.

Ayrıca yemekhanemizin, çocukların yemeğin hazırlık sürecinde de sorumluluk alarak (kurabiye yapma, turşu kurma, limonata yapma, barbunya bezelye ayıklama gibi) gıdaları tanıdıkları ve iş bölümü becerisi edindikleri bir mekân olmasını önemsiyoruz. Benzer gıda atölyelerini ebeveynlerle de yaparak okul gıda ihtiyaçlarını da bu yolla karşılıyoruz.

Okul bahçemizde BBOM ilkelerimizden Ekolojik Duruşu esas alarak çocuklarla beraber domates, biber, aromatik bitki (maydanoz, dereotu, fesleğen vs) yetiştirip, ailelerin katkılarıyla sulama sorumluluğunu iş bölümüyle paylaşıyoruz.

Leziz Turşularımız