Kaplan

Koşan Kaplumbağa Anaokulu, bu sene 19 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasında beşincisi düzenlenecek olan Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne katılmaya hak kazandı. Sanat öğretmenleri Murat Bingöl eşliğinde bienal hazırlıklarını tamamlayan ‘koşan kaplumbağalar’ın başvurusu, bienal ekibi tarafından kabul edildi. Bu sene ‘Şimdi ve Burada’ temasıyla düzenlenen bienal için, Koşan Kaplumbağa Anaokulu’nun 5-6 yaş sınıfı Mutlu Kelebekler hayal güçlerini birleştirdi ve ortaya iki ayrı iş çıktı.
Bienal için Koşan Kaplumbağa Anaokulu’ndaki hazırlık sürecini, küçük sanatçıların sanat öğretmeni Murat Bingöl anlattı:

SANATLA BAĞ KURAN ÇOCUKLAR
“Çocukları bienal ile tanıştırmaktaki öncelikli amaç, çocukların sanatı hayatın içinde ortaya çıkmış şekliyle görebilmelerini ve onunla bağ kurabilmelerini sağlamak. Bienal, çocuklarda sanat dilini oluşturmak ve bu duygularını en iyi şekilde aktarabilecekleri yöntemleri öğretmek, sanatın bir çok disiplini ile tanışmalarını sağlamak ve kendi dillerinin yanı sıra sanattaki ortak dili kavratabilmek açısından da önem taşıyor.”

Mutlu Kelebekler Bienale hazırlanıyor.

5-6 YAŞ GRUBU İŞ BAŞINDAYDI
“Koşan Kaplumbağa Anaokulu bienal için heyecanlı bir süreç geçirmekte. 5-6 yaş grubu öğrenciler ekip olarak çalıştı, hayal güçlerinin sonucunda ortaya iki ayrı iş çıktı.”

BU KEZ SANATÇI SİZSİNİZ ÇOCUKLAR!
“Öncelikle çocuklara bienalin içeriğinden ve öneminden bahsettik. Daha önce yapılan bienal ve müze gezilerinden örnekler vererek, onlara bu kez sanatçının kendileri olacağını anlattık. Ne yapılabileceği hakkında çocuklarla ortak bir fikir yürüttük ve çıkan karar doğrultusunda işler tamamlandı.”

Timsah

BEŞ BİN ÖĞRENCİ KATILIYOR
Palet Kültür ve Sanat ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen bienalin bu seneki ana mekânı Beşiktaş Çağdaş MKM. Bienal kapsamında ana sergi, atölyeler ve etkinlikler düzenlenecek. Beş bin öğrencinin resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf, yeni medya ve video çalışması sergilenecek, 80 atölye çalışması yapılacak, 200 rehberli tur, 45 panel ve söyleşi, 60 konser, dinleti ve performans gerçekleştirilecek.
Koşan Kaplumbağa Anaokulu da atölyelere katkı sunacak. Koşan Kaplumbağa Anaokulu, sanat öğretmeni Murat Bingöl, 3-4 yaş sınıfı eşlikçileri Dilara Pırnak ve Duygu Özüişçi’nin Akatlar’daki Beşiktaş Çağdaş MKM Sanat Galerisi’nde 4 Mayıs Cuma günü düzenleyeceği atölyeler ile de bienalin bileşenlerinden biri oldu. Murat Bingöl ‘Form ve Denge’, Dilara Pırnak ‘Dekoratif Eşya Yapımı’, Duygu Özüişçi ise ‘Newton Sıvısı’ başlıklı atölyelerle, bienali ziyaret edecek çocuklarla bir araya gelecek.

Murat Bingöl ve Mutlu Kelebekler sınıfı, bienal işleri üzerinde çalışırken.

Fotoğraflar : © Senem Sinem