Koşan Kaplumbağa Anaokulu, Başka Bir Okul Mümkün İstanbul Anadolu Eğitim Kooperatifi çatısı altında, ebeveynler tarafından kurulmuş, MEB’ e bağlı bir anaokuludur. 3-6 yaş arası öğrencilerin devam ettiği okulumuz, 2016 Ekim ayından beri Kadıköy Moda’da, Anıtkabir’in mimarı Emin Onat’ın kendi için yaptırdığı binada faaliyettedir.

BBOM eğitim modelinin dört ana ekseni alternatif eğitim, demokratik yönetim, özgün finansman ve ekolojik duruş okulun temel ilkelerini oluşturur.

Koşan Kaplumbağa Anaokulu ile amacımız, çocuk haklarına önem veren ve hayata geçiren, eğitimde çocuk odaklı olan, çocukların kendilerine ait hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayan, katılımcı demokrasiyle yönetilen, çocuklar dahil herkesin söz sahibi olduğu, ekolojik dengeye saygılı bir okul yaratmak ve onu yaşatmaktır. Kurumumuz ticari kar amacı gütmeyen bir okuldur ve yıllık okul ücreti, maliyetlerin çocuk sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Okul ekibimiz; ‘başka bir eğitim sistemine inanan’ ve hem kooperatifin hem de BBOM Derneği’nin sağladığı eğitimlerle kendilerini sürekli geliştiren bir eğitimci kadrosundan oluşmaktadır.

Çocuklar sınıflarda güne çemberle başlar, günü çemberle kapatırlar. Bu çemberlerde kendilerini ifade etmeyi, duygularını ve fikirlerini paylaşmayı ve günü değerlendirmeyi deneyimlerlerler. Ayrıca her Pazartesi tüm okulun katıldığı ‘Çocuk Meclisi’ yapılır, mecliste alınan kararlar okulda uygulamaya sokulur.

İsmi, açıldığı sene çocuklarla gerçekleştirilen bir atölye sonunda çocuklar tarafından konulan Koşan Kaplumbağa Anaokulu, merkezi ama sessiz konumunun yanı sıra, çocukların yaz kış vakit geçirdiği geniş bir bahçeye sahiptir. Bahçemizde yer alan kompost alanı ve bostan ile çocukların toprakla ilişkisi güçlenirken, alt katımızda yer alan geniş Çok Amaçlı Salon’da yoga, jimnastik gibi aktiviteler için hareket imkanına sahiptirler. Sanat, erken robotik eğitimi, orff, İngilizce ve yoga branş dersleri alanında uzman ve çocuklarla çalışma deneyimi olan eğitimciler tarafından her hafta çocuklarla buluşmaktadır. Düzenli olarak çok amaçlı salonda yer alan tırmanma duvarında tırmanış, ebru-taş boyama ve mutfak atölyeleri gerçekleştirilir.