Paketsiz Gıda Mümkün!

Koşan Kaplumbağa’da hafta içi her gün kahvaltı, öğle yemeği, ikindi atıştırmalıkları olmak üzere üç öğün yemek çıkar. Yoğurdumuzu her hafta kendimiz mayalar, tüm öğünleri de kapluş mutfağında pişiririz.

Yaşasın Kooperatifler, Yerel Üreticiler

Ekolojik koşullarda üretilmiş, temiz, adil gıda için yerel ürericileri ve gıda kooperatiflerini destekler, ihtiyaçlarımızı onlardan temin ederiz.

Mevsiminde Sebze – Meyve

Koşan Kaplumbağa mutfağına yalnızca o mevsimin sebze ve meyveleri girer. 

Ekşi Mayalı Ekmekler

Kapluşlar hafta içi her gün ekşi mayalı, artisan ekmek tüketirler

Rafine Şekersiz Leziz İkindi Atıştırmalıkları

Rafine şeker yerine meyve kurularıyla pişirdiğimiz kurabiye ve kekler ile kapluşlar daha sağlıklı

Dengeli Karbonhidrat Dağılımı

Et, bakliyat ve sebze ağırlıklı beslenme düzeninde, kapluşlara karbonhidratı bazen çorbaların içinde bazense sağlıklı ev yapımı erişteler ile veririz. Diyetisyen kontrolüyle oluşturduğumuz menülerimiz her yemek için ayrı ayrı kalori değerleri ile belirtir. Çocukların sağlıklı beslenmelerini desteklerken, yeterli kalori miktarlarını almalarını da önemseriz. 

Vejeteryan & Vegan Dostu Menü

Farklı beslenme kültüründeki çocuk ve eşlikçilerimizin hassasiyetlerini de gözeterek menülerimizi herkesi kapsayacak şekilde düzenleriz.

Turşular Kapluşlardan

Her yıl turşu zamanı tüm kapluşlar kendi sınıf turşularını birlikte kurar, tüm yıl birlikte tüketirler. 

Bahçeden Sofraya

Bahçemizde yetiştirdiğimiz sebze ve aromatik bitkileri birlikte büyütür, birlikte tüketiriz. 

Beslenmede Covid Önlemleri

Malzeme alımlarını dış kapıda yapıp, paketleri alkol ile dezenfekte edip sonra içeri alıyoruz.

Mutfakta tüm sebze ve meyveleri karbonatlı su ile yıkıyoruz. 

Her çocuğun kendi suluğunu kullanmasına dikkat ediyor, sulukların evlerde günlük temizliğinin yapılması için takibini sağlıyoruz.

Topluca kullanılan alanlardan biri olan yemekhane kullanımını iptal edip, öğle yemeklerinin ve ikindi atıştırmalıklarını sınıf balkonlarında ve bahçe verandasında yapılmasını planladık. 

Okulumuzda çocuklar kendi yemeklerini kendileri alır, bitince de tabaklarını bulaşık toplama alanına kendileri bırakırlardı. Bir covid önlemi olarak bu süreçte servisin tek bir kişi tarafından yapılmasını daha güvenli bulduk.