Ocak ayında aramıza katılan kapluşların oluşturduğu yeni 3 yaş sınıfı, oybirliğiyle isimlerini ‘Trambolin’ olarak belirlemişti. İlk defa birlikte bir karar alma sürecinin parçası olan yeni 3 yaşlarımızın, isim belirleme sürecinin nasıl yaşandığını, eşlikçileri İrem’den dinledik.

İrem Önal

İlk bir ay boyunca sınıf ismine ihtiyaç duymadık. Okula, sınıfa, birbirimize alışma sürecindeydik. Ortak yaşantılar biriktirelim istedik. Sınıfımız ‘Yeni 3 yaş sınıfı’ olarak anılıyordu. Diğer sınıf isimlerini duyuyorduk; Hayaletler, Sürpriz Parti, Dünyayı Seven Ahtapotlar… Bu süreçte sınıf ismi koyma talebi hiçbir çocuktan gelmemişti, durum böyle olunca süreci hızlandırmak ve bizim karar verip koydugumuz bir ismimizin olmadığına vurgu yapmak için İrem Öğretmen ‘İsmi olmayan 3 yaş sınıfı’, daha sonraki günler ‘Maalesef ismi olmayan 3 yaş sınıfı :)’ diye seslenmeye ve grubu çağırmaya başlamıştı. Böylelikle çocuklar ‘Neden öyle söyledin?’, ‘Biz de sınıfımıza isim verelim’ gibi sorular ve tekliflerle geldiler. Birkaç çocuk ve İrem bu öneriyi çemberde dile getirdi. ‘Akşam düşünelim yarın konuşalım’ dedik.
O aksam eve gittiklerinde sınıf ismimizin ne olacağıyla ilgili düşünüp taşındılar. Sabah herkes okula geldiginde çemberde buluştu ve tüm çocuklar heyecanla ve hevesle buldukları sınıf isimlerini paylaştı (bkz. son kare). Bunlar; -Yıldızlı Ahtapot
-Kelebek
-Hayalet
-Cadı
-5
-Bremen Mızıkacıları
-Parlak Yıldız
-Trambolin
-Araba idi…
O gün oylamamızı yapmadık, henüz o kadar uzun süre çemberde kalamıyorduk. Sonraki hafta hastalık salgınından etkilenmemizden dolayı sınıf sayımız çok azdı ve karar aşamasını erteledik.
Bir hafta sonra Merve Öğretmen aramıza katılacaktı. Bu süreçte daha kalabalık bir oylama yapmak da istiyorduk. Oylama yapmıyor ama isimleri konuşuyorduk.
Merve de geldiginde ve çocuklar iyileştiğinde; herkesin oldugu bir günde çemberde bulusup oylamamıza başladık.
Eşlikçiler isim önerilerini okuyup hatırlatmalarını yaptı, herkesin sadece bir oy verme hakkının oldugundan bahsettik. Fakat bu yöntem işe yaramadı çünkü birden fazla isme oy vermek isteyenler oldu.
Alıştırma yapmak için sokakta bulduğumuz hayali bir kediye hayali yemekler verip isim koymuştuk daha öncelerde. O zaman yine sadece tek bir öneriye oy verme işe yaramamıştı. Biz de şunu denedik. Herkes sevdigi isimlere sınırlandırma olmadan oy verdi, en çok oy alan Trambolin 9 oy almıştı, oy vermeyen iki kişi vardı. Fakat hiçbir isme oy kullanmamışlardı.
Çemberde neden oy vermediklerini paylaşmadılar. Çemberden karar vermeden tekrar buluşmak üzere kalktık. Oy kullanmayan iki çocukla eşlikçiler bu süreci konuştu ve Trambolin ismiyle devam edebileceklerini ifade ettiler. Tekrar çemberde buluştuk. Süreci eşlikçiler aktardı. Sınıfımızın ismini ilan ettik ve şunu ekledik: İlk defa bir karar alma sürecinden geçmiştik. İçine sinmeyen olursa, itirazı olan olursa hafta bitmeden sabah çemberinde bunu paylaşsın. Trambolin ismine itirazı olan olmadı. Alınan karar, kalıcı bir karara dönüştü. Sınıfımızın ismi de Trambolin oldu. Hem trambolinde zıplamak da çok eğlenceli!